Bakteria powodująca schizofrenię?

Wydaje się, że za choroby psychiczne mogą odpowiadać takie rzeczy, jak wrodzone skłonności czy patologie w rodzinie. Tymczasem podłoże niektórych ciężkich chorób psychicznych może być zupełnie inne.

Na przykład aktualnie głównym podejrzanym za powodowanie schizofrenii jest pewien rodzaj bakterii. Jak to możliwe? Choroby psychiczne są nierozłącznie związane z istotnymi zmianami w mózgu.

Centralny układ nerwowy, którego praca zostanie naruszona, może po prostu zacząć funkcjonować nieprawidłowo, co będzie miało wpływ na zachowanie „właściciela” mózgu. Jest tak również w przypadku schizofrenii.

Najnowsze dane wskazują, że bezpośrednim powodem powstania choroby może być infekcja bakteryjna mózgu, która prowadzi do osłabienia jego struktur. Dlatego osoba chora zaczyna myśleć inaczej i ma problem z właściwym postrzeganiem rzeczywistości.

Jednocześnie należy pamiętać, że schizofrenia to nie rozdwojenie osobowości – te schorzenia są często mylone. W schizofrenii mogą się natomiast pojawić „głosy”, które słyszą osoby chore.