Coaching kadry kierowniczej

W każdej firmie mamy osoby zajmujące różne stanowiska. Mają odmienne kompetencje, odmienne umiejętności i zadania. W każdym przypadku można być świetnym specjalistą, jaki znakomicie radzi sobie z zadaniami, jak też kimś, kto radzi sobie nieco gorzej. To całkowicie normalne. Jednak potencjał wielu pracowników jest ukryty. Należy go zatem odkryć, w czym ogromnie pomagają narzędzia coachingowe. Dobry trener osobisty jest w stanie „wydobyć” ze swojego podopiecznego najlepsze cechy, umiejętności oraz cały schowany przed światem potencjał. Może się okazać, że menadżer, w którego cechy przywódcze wątpiono raptem stanie się niekwestionowanym liderem zespołu. Jest to realny scenariusz, o czym wielu już się przekonało.

Warto do nich dołączyć. Przedsiębiorstwa mają to do siebie, że dysponują swoją kadrą kierowniczą. Do jej zadań należy nadzór nad wszystkimi procesami, kierowanie zespołem, wyznaczanie obowiązków pracownikom i weryfikacja efektów końcowych. Wyzwań jest wiele. Dobry menadżer musi posiadać pewne cechy, a jeśli ich zabraknie, to ciężko będzie mu wywiązać się z obowiązków. Coaching może okazać się w tej materii dużą pomocą. Trzeba jedynie postawić na sprawdzonych trenerów. Coraz częściej członkowie kadry kierowniczej, a nawet sami prezesi i właściciele firm decydują się na ich wsparcie. Pokazuje to jasno, że temat warto potraktować serio.

Coach na swoim miejscu Bywa, że ludzie mają odnośnie coachingu mylne wyobrażenie i nie mają na temat tej dziedziny dobrego zdania. Wynika to z faktu, że na rynku usług tego rodzaju pojawia się spore grono ludzi o bardzo wątpliwych kompetencjach, którzy przedstawiają się jako profesjonalni coache. W gruncie rzeczy jednak można ich określić mianem hochsztaplerów, ponieważ tak naprawdę nie są w stanie zaproponować nic konkretnego. Warto zatem zdecydować się na wsparcie tych ekspertów, za którymi stoją pozytywne referencje oraz rynkowa renoma. Trener dla kadry kierowniczej musi być człowiekiem z autorytetem, bo w przeciwnym razie nikt nie będzie traktował go poważnie. Poza tym jego zadaniem nie jest „poklepywanie po plecach”, ale bardzo konkretne stawianie spraw. Jeśli jego zdaniem w postawie menedżerów, dyrektorów czy prezesów są braki i błędy, to należy to wytknąć i pracować nad poprawą pewnych aspektów. Opcji w tej materii jest naprawdę bardzo wiele i nie można pozwalać sobie na jakiekolwiek błędy. Lepiej zapłacić za usługę coachingową więcej i być spokojnym o efekt.