Dolegliwości układu pokarmowego

www.thegp3blog.com Diabetolog Poznań

W obecnych czasach coraz częściej spotyka się problemy, które są związane z układem pokarmowym. Nic w tym dziwnego. Za takimi nieprzyjemnymi rezultatami stoi wiele czynników.

Stały pośpiech, bieg, życie w stresie i brak kontroli nad dietą – to wszystko prowadzi do schorzeń, uporczywych bóli, a nawet niebezpiecznych chorób. Najgorszą bolączką dzisiejszego świata i współczesnego człowieka jest zwyczajny brak czasu na cokolwiek. Gdy mowa o wizycie u lekarza – w mgnieniu myśli pojawiają się najczarniejsze scenariusze długich godzin spędzonych w poczekalniach.

Niestety, każdy objaw powinien być czymś alarmującym dla człowieka – czego nie można zwyczajnie odtrącić i odłożyć na późniejszy czas. Stałe, regularne wizyty u specjalistów powinny stać się normą. Dbanie o własne zdrowie to klucz do dobrego samopoczucia, a przede wszystkim szansa na długie, radosne życie.

Choroby układu pokarmowe są szczególnie uciążliwe, ponieważ trwają długo, podobnie jak długo trwa ich leczenie. Z reguły wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – i tej myśli należy się trzymać. Układ pokarmowy jest bardzo czuły, nie wolno lekceważyć więc nawet najmniejszych objawów, takich jak:

  • Uporczywe zgagi;
  • Zaburzenia trawienia;
  • Uporczywe bóle brzucha i nadbrzusza;
  • Nagła zmiana wagi;
  • Biegunka i zaparcia;
  • Wymioty.

W momencie zauważenia u siebie jakiekolwiek wymienionego wyżej objawu – należy udać się do specjalisty. Warto wiedzieć, że jeżeli chcemy uzyskać termin finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, to na pewno poczekamy dłużej. Oczywiście potrzebne będzie także odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego, który pierw bada objawy, a potem ewentualnie kieruje na dalszą diagnostykę do gastrologa.