Krajobraz danego regionu

Architektura, w tym również architektura krajobrazu, nigdy nie jest uniwersalnie dobra. Zawsze trzeba tutaj brać przecież pod uwagę specyfikę regionu, w którym chcemy zrealizować dany projekt.

Mówiąc najprościej, nie wszystko wszędzie pasuje. Każdy region ma swoją specyfikę, a każda część świata posiada inną florę.

W wielu w sytuacjach wprowadzanie do danego krajobrazu elementów zupełnie mu obcych jest poważnym błędem, chociaż oczywiście nie zawsze musi tak być. Znaleźć można przecież wiele parków, w których posadzone są egzotyczne rośliny, na co dzień nie występujące w tej szerokości geograficznej, a parki te są naprawdę piękne.

Jest to właściwie kwestia indywidualna – czasami dobrze jest wprowadzić takie elementy, a czasami nie. Profesjonalny architekt krajobrazu powinien mieć pewne wyczucie, które pozwoli mu na prawidłowe podejmowanie decyzji.

Specyfika danego regionu i konkretnego miejsca to jedne z podstawowych kryteriów, jakie trzeba brać pod uwagę podczas tworzenia projektów architektonicznych.