Kultowa pizza

Tego dania przedstawiać nikomu nie trzeba, ponieważ zrobiło wielką karierę na całym świecie. Pizza to jedno z tradycyjnych dań włoskich, które na przestrzeni lat przeszło daleko idącą przemianę.

Z lokalnego przysmaku przyrządzanego wedle znanej od wieków receptury stało się potrawą równie popularną jak hamburger czy hot-dog. Część znawców włoskiej kuchni stwierdza to z przykrością, ponieważ pizza została w dużej mierze zawłaszczona przez amerykańską kuchnię masową i nie jest to wynik przypadku.

Duża liczba włoskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych spowodowała, że danie to stało się za oceanem popularne. Poza włoskimi restauracjami było też serwowane w barach szybkiej obsługi, a oryginalne pomysły na pizzę zaczęły być modyfikowane.

Apogeum było powstanie sieci restauracji Pizza Hut, która wkrótce stała się międzynarodową marką, obecną również w Polsce. W lokalach tych serwuje się pizzę na wzór amerykański, a więc na grubym, puszystym cieście i z dodatkami, po które Włosi niekoniecznie sięgają.