Słowa to tylko 7% przekazu

Słyszałeś kiedyś o tym, że ludzie wykorzystują jedynie 30% mózgu? Na tym popularnym micie naukowym bazuje mnóstwo filmów i książek. Autorzy fantazjują na temat superbohaterów, którzy potrafią przesuwać przedmioty za pomocą myśli czy korzystać z telepatii, bo wykorzystują 100% możliwości umysłu. Problem w tym, że… każdy z nas jest takim superbohaterem.

Tak naprawdę wszyscy wykorzystujemy 100% umysłu, z tym, że nie w tym samym czasie, bo każda część mózgu jest odpowiedzialna za inne funkcje. Podobny mit naukowy jest powtarzany przez niektórych trenerów rozwoju osobistego, którzy zachęcają do opanowania mowy ciała, argumentując, że słowa to tylko 7% przekazu. Tymczasem owe 7% to nadinterpretacja badań, w których sprawdzano, co się dzieje, gdy człowiek dostaje sprzeczny komunikat, np.

smutna osoba mówi, że jest wesoła. Okazało się, że tylko w 7% przypadków ludzie wierzyli słowom, zazwyczaj jako bardziej wiarygodne źródło informacji traktowali mowę ciała. Nie oznacza to jednak, że słowa stanowią zaledwie 7% przekazu.