Studia tracą wartość?

www.4u-noise.org.pl tłumacz przysięgły serbski

Studia wyższe cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością, a większość licealistów nie wyobraża sobie, aby zakończyć swoją naukę tylko na etapie szkoły ponadgimnazjalnej. Niestety tak wysoki popyt na wyższe wykształcenie sprawił, że w coraz częściej uczelnie pełnią rolę usługodawcy, a studenci klientów. Aby dostać się na studia nie trzeba już zdawać egzaminów wstępnych, a często nawet na świadectwie maturalnym uczniowie nie muszą mieć bardzo wysokich wyników.

Czy oznacza to, że studia tracą swoją wartość? Niestety, ale po części prawdą jest, że dziś dyplom ukończenia studiów wyższych na poziomie licencjatu ma wartość dawnej matury. Dlaczego tak się stało? Eksperci winnych upatrują przede wszystkim w szkołach prywatnych, które stawiały swoim studentom zbyt niską poprzeczkę. Później, po nadejściu niżu demograficznego, o tych słabych studentów musiały niestety zacząć walczyć także uczelnie państwowe.

Prawdę jest jednak też, że jeśli ktoś idzie na studia, aby poszerzać swoją wiedzę o świecie i się uczyć, a nie tylko zdobyć papier – nic mu w tym nie przeszkodzi.