maszyny merlo

Polska przeszłość motoryzacyjna, to przede wszystkim Syrena. Samochód, którego przeznaczeniem była duża popularność i łatwość dostępu do jego najróżniejszych modeli, przez dużą część społeczeństwa.

Rozpoczęcie produkcji w roku 1957 zapoczątkowało nowy rozdział w tematyce samochodowej. Od tego momentu, można pokusić się o sformułowanie, że każdy Polak pragnął, a wręcz pożądał tego cuda techniki.

Pomimo, iż jej budowa była prosta, nie było tam nie wiadomo, jakich udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, była jednakże Syrenka, bardzo nowoczesnym dziełem polskich projektantów. Ze względu na fakt, iż samochód Syrena, wyprodukowany został w ponad pięciuset tysiącach egzemplarzy, stał się on symbolem tamtych czasów.

Zaniechanie produkcji spowodowało, iż z czasem wartość poszczególnych modeli stopniowo wzrastała, a samochód zaczął być uważany za coś bardzo klasycznego a zarazem i pięknego. Pomimo upływu lat, a może właśnie wraz z ich upływem samochody tej marki, stanowią prawdziwy rarytas dla koneserów, wywołując ogólne poruszenie wśród przypadkowych obserwatorów.