Tego nie wolno ignorować

O ile jeszcze do lekarza rodzinnego decydujemy się iść dość szybko, o tyle trudniej jest nam się zapisać do specjalisty, który ma się zająć określonym problemem. Obawiamy się tego, co on może odkryć, jakie problemy może znaleźć w naszym organizmie i z jakimi konsekwencjami w efekcie tego będziemy musieli się zmierzyć. A przecież nie od dzisiaj wiadomo, że niezwykle ważna jest profilaktyka i szybkie wykrywanie problemów. Dlatego też, powinniśmy popatrzeć na to, jakie mamy możliwości, co się dzieje z naszym organizmem i zapisać się do specjalisty, który pomoże odkryć nam problem i go rozwiązać. To ważne, bo im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiejsze może się okazać późniejsze leczenie.

O tym pamiętajmy

Przyjęło się w myśleniu wielu ludzi, że zgaga jest czymś normalnym.

Wzdęcia, biegunki czy zaparcia również nie są niczym niezwykłym, a to oznacza, że nie warto się nimi przejmować, bo przecież same przejdą. Czasami faktycznie przechodzą, zwłaszcza jeśli zmienimy naszą dietę, albo ograniczymy stres. Ale może się też okazać tak, że będą nam towarzyszyły dalej. Jeśli nie będą zbyt uciążliwe, będą pojawiały się sporadycznie i nie będą się wiązały z jakimś dodatkowym dyskomfortem, to może się okazać, że będziemy je tak ignorować przez bardzo długi czas. A to błąd, bo skoro tego typu sygnały pojawiają się w naszym organizmie, to znaczy, że coś niedobrego się w nim dzieje i jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, to może być tak, że te problemy cały czas będą się pogłębiały. Dlatego też pamiętajmy, że nie wolno nam ignorować żadnych sygnałów, które wysyłane są przez układ pokarmowy, a im szybciej udamy się do gastrologa, tym szybciej uda nam się rozwiązać nasz problem.

Pozwoli nam wszystko dokładnie przemyśleć

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co negatywnie wpływa na stan naszego układu pokarmowego, to powinniśmy wiedzieć, że jest to między innymi stres, zła dieta, pośpiech. Im będzie ich więcej, tym gorzej będzie to znosił nas układ pokarmowy. Może się więc okazać, że jeśli po rozmowie z gastrologiem zmienimy nasz styl życia, zwrócimy większą uwagę na odpowiednie jedzenie i zmniejszenie stresu, to objawy ustąpią. Ale może być tak, że będą się one utrzymywały dalej i wówczas potrzebne będą dokładniejsze badania. Morfologia, rezonans magnetyczny czy gastroskopia. Oczywiście nie wszystko naraz, ale jeśli te podstawowe badania nie dadzą jednoznacznych odpowiedzi na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem, to musimy się liczyć z tym, że konieczne będzie sięgnięcie po dokładniejsze badania, które pozwolą dokładniej obejrzeć nasz układ pokarmowy.

Jeżeli czujemy wzdęcia, zgagę czy mamy problemy z zaparciami, a to wszystko towarzyszy nam cały czas, albo sporadycznie ale od wielu lat, to znak, że najwyższa pora umówić się do gastrologa. Tylko on będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i postawić właściwą diagnozę, dzięki której będziemy mogli w odpowiedni sposób zadbać o nasz układ pokarmowy.